Kalonzo it is in 2027. WSR to loose by 7am

“Wajackoya na Wamalwa itabidi mgojee! Kalonzo akikuwa candidate kuna shida gani? wacha achukue kiti 2027!” celebrations as Raila names Kalonzo Musyoka as a potential Azimio flagbearer for 2027

Kama hivyo ndio Kalonzo ameambiwa na Rao atangoja my fren Baba atakua kwa ballot 2027

7 Likes

Ruto most likely might end up being a one term president

5 Likes

Jakom akisimama atachapwa by 7am.

1 Like

Why why why do you hate our son kalonzo? I expect you to support your tribes men mbwa hii,I told you kwenu ni mutituni machakos na hautakua jaruo coz unaishi kasabun

1 Like

Kalonzo ni ngite blalfakin ya mundu siwes mpigia kura hata na dawa atakua worse kushinda Ruto afadhali nipigie mende kura 2027. Nikuulize kutoka aingie parliament siku za Moi ni nini alifanya Mwingi? NOTHING! mpaka akatoroka Mwingi akaenda kuishi shamba ya NYS Yatta. Juu ni tribesmate nimpigie kura? Aeeeeendeee na hukoooooooooooooooooooooooooooooo…>>>>>

2 Likes

Nitapea Kalonzo

1 Like

Kalonzo can’t lead a can of worms. We need to get rid of all these dumb fucks.

2 Likes

Will kalonzo swallow this lie? :laughing:

Ruto is a know thief and land grabber even at home , yet his people supported him , kalonzo is a Christian who eats only his salary , wakosa kabila kama wewe Dio wanafanyanga wakamba tudharauliwe. Kino wewe, do you know what is presidency? Mwanaa mwaitu usumbi wi kuu ukamba tuyiema ubenefit kino kii, utakuwa unapewa coomer at discounted rates kama kalenjin pale Sabina joy ukisema kwenu ni mwingi wacha hivo unaringa na semi permanent structure huko kasabun

Uncle kalonzo apate presidency utaona Truman Capote akichange avatar to pharmacy time na kuweka matako juu ya inbox angalao nimpee contacts za malombe

Track record yake ni a big fat ZERO. Toa tribal politics kasee na uniambie ni nini ya maana amefanya tangu aingie cabinet na MP na VP

Wewe huelewi maana ya presidency, ruto ni nini ya maana alikua amefanya apart from kusanya mashake ya neighbors wake kama Yule maze alikua analilia kortini? Let me educate you the meaning of presidency, vijana wengi na wazee wakamba watapata KAZI kubwa kubwa vile ruto amejaza Meno wazi kwa gava yake , pesa itatiririka ukambani who cares what he has done as long as a kamba sits on top ? Wacha kuwa small minded , enda upingie wezi WA kabila zingine ukiacha mtu wenu like the foolish mkosa kabila you are . SHENZI. Wewe tukipatana I will beat the stupidity out of you . I can vote a kamba madman than waste my vote on ghaseeer ziede kusaidia watu wao

My ex was from mwingi and she advanced the same exact argument. Remember 2012 elections zile ma RKO Uhuru alimrushia, ati ata pipe ya inch mbili ya maji hakuwahi peleka mwingi despite being in government from the 80’s

That’s why she is your ex, hata wewe uliona Hana akili. She supports others and leaves watu wao . Kalonzo amekua akikatazwa resources na serekali so that they waste his star at ukambani. If he gets the big sit we will judge him . Just the way jaruo’s vote for jaruo , kikuyus vote for their fellow mugich and Meno nje vote for their own thugs , why do stupid bottom fagget kambas and their women voice think they are anything supporting others who won’t ever support them ? Wakamba wengine ni SHENZI za watu

Chill mkubwa don’t be emotional. Highlight his positives without being abusive. And can he hit the campaign trail already. Atleast i saw him in Meru yesterday, that’s a good start. No waiting at some board room to be handed the azimio ticket, he has to work for it.

1 Like

Yeah am from central.though I never knew konyagi personally or any big shot(mpigs and the like) for that matter,he employed a jamaa alisomeshwa primary na mum as big shot in one of govt parastatals.and that how I got a permanent and pensionable job Kwa hiyo parastatal.kama ni saa hii siwezi pata ata contract.its sad but that the truth(I had applied civil eng jobs unapewa pesa kidogo kuliko foreman who was earning 150k na Mimi 38k and yet yeye niwale wakujifunzia site na mimi ni wa uni.weuh ni mungu Tu hii Kenya.

2 Likes

Naona watu walikuwa wanasupport JSKS want to push us in to deeper shit in the name of Kalonjo. What is?

This guy is a failure. I once lived in Tseikuru (about 6 years ago) where he comes from and hakuna kitu amefanya cha maana huko. No water despite the town being just 15km from river Tana. In some primary schools, I saw children learning in mud walled, grass thatched classes where school had to stop when it began raining. Also no electricity in most parts of Mwingi North constituency. The guy doesn’t like to see his people progress. Amekanyagia watu wengi sana wasiwe tajiri kumshinda. Also diverts aid to his personal gain. I"m made to understand NG-CDF is improving primary schools in the area.

He also has female tendencies; instead of making his hometown a paradise to settle in, he goes to settle where other men have build a ‘paradise’ (Yatta, Machakos). Ni mtu hana msimamo, scares easily. Akishikiwa ngumu na wazungu atatuuza faster.

Watu wa Ruto, msituangushe tena. Chagueni Wajackoya to redeem yourselves.

2 Likes

@Predacon hio risto ni ukweli sana Kalonzo ni useless kabisa weak ass nigger. Yeye akiingia utaskia wasomali wamechukua north eastern ikue Somali na hatafanya kitu. Nilidharau huyu mkamba after kuambiwa vile Mwingi ni backward. @PERDITION ile kesi yake na Ngilu akiwa water CS ilienda aje? Si alisema hio dam isijengwe Kitui ijengwe Mwingi akaambiwa fuck off.

3 Likes

Shifo, naona ukitupisha watu mbao. Pigia tu baba.

1 Like