Juvenile Delinquency Prevention

Msijali Wasee niko paternity leave (watu hufanya nini na hiyo leave?).Anyway thanks to that niko na time ya kuseek advise from kijini for something imekua ikinikula akili sana.

Part time, me humentor vijana mtaa ya Dandora (the name coachez comes from there). Simply coz hawa vijana wakiwachwa bila direction from the guys walikua in the same situation watashika miguu za kuku wawaangaishe mbaya sana. Story short i am a juvinile delinquency prevention ambassador/volunteer.

Sasa tangu nianzee hiyo program, vijana kadhaa wamerudi shule primary as nyuma as class four watu wangekua secondary school and they are loving it coz wako na sense of direction.

Shida ndio hii sasa. Kuna kijana mmoja amekataa kurudi chuo kabisa akidai anataka kua mechanic (makanika) and he is so in to it hadi huwezi mconvice. Shida ni haskii kitu class ata ngo ni yule wa kusukumwa. Wazito should I encourage this kijana and how should I do that.

Keep trying. don’t give up on him…

Get him checked for mental learning dissabilities. It the most overlooked reason for underperformance among school children in Kenya. Inawezekana ndio inamfanya achukie masomo.

Then mimi naona umuencourage tu juu at the end of the day hio masomo, given his socioeconomic situation, inaweza kosa kumsaidia akuwe aliwaste time tu chuo. Sio kila mtu anaweza faidika na masomo.

A counsellor na ndio unakuja kuuliza woishe! questtions hapa?

we don’t have all the solutions all the time…wisdom is being able able to recognize when to look for assistance elsewhere…

I doubt the kid will make a good mechanic if he hasnt got elementary education. It is also possible that the kid is not one made to chew books, thus the problem. If you could tell us, amefika class ngapi? if past class 4, then he’s ok, he can learn the craft. I guess the mzungu’s system of education had some guys dropping at class four to learn crafts like farming or tannery or such. it would be useless to encourage him to push on with masomo yet it is unlikely to help him.

In summary, if he’s past class 4, let him become the makanika. else, let him try his best to get there.

And congrats for the good work you are doing. Mbirioneyas salute you for your contribution to our safety.

Kudos to you for the volunteering. The boy might end up being very good at it if he has a passion. Encourage him to do it and support him meanwhile emphasizing the need for a basic education in his pursuit of being a mechanic. He might see the light.

wacha awe mechanic he may be good in practical work. kazi ya mkono

If he can read and write and is able to compose his thought then let him go

let him pursue his dreams, if u can connect him to a garage where some1 will mentor him, he will make it!

Afike tu class 8

Mi sio counsellor

I have some connections kwa garages i will definitely do that.

The boy amefika class 7. And he cannot write a complete sentence in either English ama Kiswahili

that’s ok, if he can twist a spanner he is good to go if his heart’s in it…

Wazazi wako wapi?

Kazi ya mech ni mob, aaaze panel beating na body work. No need of knowing ECU na sijui OBD.

Good job bro.
Saidia yeye so he can learn an apprentice then insist that that he takes trade test later on. That way you’ve sort of tied his options so that he knows lazima pia akule book kiasi. Mungu akubariki kwa hiyo kazi.

Amen Introgeek

Na ajifunze Greek sana sana.