jubilee and NASA supporters

It’s my prayer that you will emulate Uhuru and kidero camaredie,politics is not enmity.

Ulipata chakula??

Uhuru hu-sneak kwa keja Kidero ndio apige tei.

Kidero is not a politician in the strict sense. Have you ever seen him chomoa a real politik move ama just behaving like your average politician?

Natafuta tu

We usijali man ukikufa uende heaven utakuta Garden of Eden matunda zimeiva…uko na hopes next life

And to think people tolerate the idea of sonko replacing him.

Sonko akiwa mwizi at 30, Kidero at the same age was already a senior manager at Beecham.

Na hao Ndio the kind of politicians we need,sio wale wakusema lazima damu imwagike ndio nani au nani apate kiti,I will never get embroiled in any war pitying politicians, so help me God

True. He is just a crude businessman. He doesnt seem to give a fuck whether the electorate is happy or not.

But nairobi is even full of rats now if you havent noticed.

Shrewd. A shrewd businessman. [SIZE=1]I am made to understand he is busy buying loads of property in Kisumu and developing it.[/SIZE]

Give gavana kidero a break ,the amount of garbage nairobians disposes daily ,hakuna gavana anawezana nayo ,awe nani au nani,mambo ya corruption sijui

Daima Mimi ni mkenya mwanainchi mzalendo

Sonko , Khalwale , Kabogo na Joho wanaingia ofisi ya gavana on 8/8 by saa 4 jioni

Mbuzi hii si ni wewe ulikua unasema utakatakata watu? Upigwe mstari niini? :smiley:

Khalwale hapo umedanganya. Hawes make

Aa

Unanichanganya na MTU mwingine,Mimi naitwa kahindi na kwetu ni kule giriama

Mwanamme kujificha jificha namna hii mjue amekua compromised kapisa na Admin. Hehe pole msee

Ii ni nn sasa??Afta kuchanganywa??

Kidero should be skinned na anyongwe na hiyo matumbo yote. Afasari mayor. It wasn’t this bad. In his tenure in office, he raised the business permit cost by more than 100%, sjui ka izo douh anapikanga nazo githeri ama hupeleka wepi.