Is going to university really necessary in this age?

For example if your kid scores C+ and above, must you take him or her to university? What if you just guide them to take a technical course that gives them better prospects in the near future. Let’s help our kids

If the kid can take the technical course first, then head to college and finish off with a degree, the better. But get a degree if you are in a position to. Back in our time, we used to have a gap year between high school and college, and we would take courses ranging from kawaida CPA to any other technical course that you felt you could handle within that time.

6 Likes

It depends shifo. Tricky kiasi hapa

1 Like

Hio gap nili ivisha IMIS vibaya saidi pale strath.Na kibarua kwa muindi alikua anafanya job kwa workstation moja na his very fat ugly daughter.Ukienda ku collect raw materials halafu akuone ukiangalia daughter wake anashout 'hapana angalia toto!!!" saizo toto anakaa jimama ako na tripple chin na utambi inafika kwa magoti.

7 Likes

It’s just 4 years subsidised by the government, let the kid go to university learn something. Akimaliza sawa peleka yeye hio TVET inakuwasha afanye carpentry

3 Likes

Mtoto akiscore hio C+ , mpeange kila morning 1chweza ya Jaba na gomba till when you die .

Kwanza angalia yeye miezi kadhaa. Kama ni kichwa maji ishaanza kutumia pombe na sigara. Save your money. Akienda university ndio atashikana na walevi vizuri

1 Like