Indoor Heating

Manze Kenya ni Kichaka. i had a chance at one time in the distance past to experience what modern housing feels like. Ile baridi iko huku saa hii unatoa layers unapigwa na njaa immediately juu ya heat consumption. We only have AC units za kumaliza joto lakini baridi ikiingia unakufa nayo. I see a booming business for HVAC units soon. Hawa watu wakujengea watu apartments, which are just giant termite heals without any modern amenities should be arrested

[ATTACH=full]372999[/ATTACH]

Kuna baridi in 254 kweli?

Yes

What would Siberians say

Africans were born to stew in the heat, not this weird global warning shit

1st of all you and your trumpidiots dont believe in climate change…its a hoax. so wacha kusema global warming shit… it doesnt exist in your mind…

Reducing high electric costs

Kama unahisi baridi wewe ni mzee ama uko na underlying medical condition.

You can install portable heating or cooling units like they have in hotels. However central heating would be very complicated in Kenyan apartments.

Buy a portable room heater, or iron your bedsheets just before bedtime:D

Indoor heating in a tropical country. Is aaight tho’…

Micymas ni mtoto ya Umbwa itadedi next year syphilis. Washa jiko kwa bedsitter ujifungie utaskia joto poa sana

At least Nairobi bad weather ni 3 or 4 weeks in a year. London wanapambana na bad weather 52 weeks in a year. Torreira alilemewa na bad weather Asenali akahamia Spain.

nanyuki nili visit my female friend kuingia kwa bedsheet it was like nimeingia ndani ya deepfreezer

:smiley:

hama Tigoni for Kibwezi for this time of the month. Kenya pia wasee wajenge ‘Winter homes’ :D. Tununue mashamba in those arid areas tujenge small pigstys to run to when baridi comes. Tufungue economy pia huko. Also, fungua hot spa/bath combined with eatery as a business idea mitaani wasee wakam kujitumbukiza and socialise before going home

Hii baridi iko huku ni kidogo sana to need any indoor heating system. What we need to do is train our housing contractors how to properly insulate houses when building.Kuna nyumba za mawe ata ukiigia when the sun is very hot outside unaskia ni Kama imengia a cold room, meaning that house is not properly regulating temperature.

Wouldnt that mean its well insulated- if outside is hot and inside is cool?

Not cool but cold really cold, na wakati baridi hivo hivo tu…

unfortunately it’s still like a morgue in the cold season. They build natural refridgerators