I need to move out asap

Kuna venye situation home imekuwa. I need to move out, not just to start life, but when I have my own space making more money is easier(don’t ask me how). Nafanya kazi Mombasa road and I was told apo south b naeza angukia bedsitter na 6-7k ivi. South b is the closest to where I work. Other options are Imara, kobil, pipeline and fedha, but naona zikiwa mbali. That extra 30 minutes nkikaa pale internet naeza tengeneza an extra $5. Doing a month’s calculation Io ni pesa mingi. Security pia muhimu. Sio standards za muthaiga and the likes, but atleast chances of being jumped shouldn’t be at per with akina dandora. Help a brother out

1 Like

Toka kwa mamako ghasia

Toka teke

1 Like

South b , bedshitter inaanza 15-20k. Enda mukuru Kwa reuben

6 Likes

South B is expensive.
Enda Imara au pipeline.
When starring off you dont go to middle class estates. You will stagnate.
Go to those chokosh estates, build yourself financially them move on up. I started off living in Mlango Kubwa.
Saa hii niko hapa Keren mdau.
Halafu dont choose your residential area based on proximity to work. What if you changed jobs or are transferred?

1 Like

Good advice pipeline ndio utapata keja ya hio budget umetaja. Ata imara huwezi get, maybe sq ndogo sana but you will need time to get such. Good luck

Ghasia mbwa kumbe bado unapaka fudhe sabuni ya mamako kila siku?

2 Likes

Nice move. Toka home jipange, jisimamie

Thanks for the great advice. Naona tu nkienda pipeline

It’s what I intend to do despite all the uncertainty. Acha tu nikajaribu. I’m optimistic I’ll come out of it a winner

4 Likes

It seems you are being kicked out. Because you have not done any research.
Anyway thats good for. Sasa pambana na maisha.

1 Like

South b utapata mukuru ndio hio bei yako, enda tu pipeline ndio league yako. Huko hata hakuna haja ya kuoa bibi chini kwa entrance ya kila apartment hoes huline up kama riverroad. Utapata yellow yellow short preety kamba babes daily. Thank me later

Io usherati ntaresist. I’m trying to get financial freedom by the time I’m 30, not go broke😆

Hamia pipeline Kwa kina @PERDITION