How many people experienced this

Sipping a beer pole pole while listening to live Rhumba pale Simmers… When Nairobi CBD party life was lit… Haha wamama pia walikua wanaenda kutafuta vijana WaCongolese huko… Dry fry batallion pia waliangamia sana huko.

1 Like

nope enjoy life polepole

The rhumba was rhumbaing indeed but i was there for the big assed women who were all over… a lot of the selling kind. Hehe memories… hekaya mbili tatu pale. Enyewe time flies

2 Likes

In my younger campo days I went there afew times with my older pals who were working. Didn’t like it much, preferred akina Tropez, club Betty’s, mwendas, F2 etc SJ was dingy as fcuk back then, didn’t like it either, those days you drunk beer holding the bottle, as it could be swapped for an empty one by the obohos seated on your table na hakuna kitu ungefanya

3 Likes

Many big shots in the gava used to chill there, C.S Eng. Kamau dared motorists that were binging there he will come with alcoblow there at Simmer’s.

2 Likes

My office was based at Bruce House …my boss a chain smoker and a fun of Rhumba introduced me to the place …it was fun

1 Like

Basi ulikuwa unaenda steps …huko chini ya base ya chipo

3 Likes

SJ way back ilikuwa kama jungle, I’ve not stepped there for a minute, shida ni harufu ya washrooms, jasho , food etc kujaa kwa bar

It was terrible back then, where VIP section is today, ilikua corridor. Unapata watu wakidarana, puking, drama, used CD, obohos looking to steal etc . But kudos to the management, especially the late Maina, they transformed it. Siku hizi SJ has lady customers who are not lanyes, wameletwa na their guy pals to ‘kujionea hii Sabina joy’. Unauliza dem, ni ‘shiingi ngapi’ karibu upigwe slap banae

4 Likes

Sadly i must admit i also remember the old sj that was a corridor inaenda round kwa choo ikirudi tena. It was an utter shithole compared to now hata huezi amini.

As far as im concerned msichana yoyote ako ndani ya sj ni fair game sitaki kujua ka ni ngina kenyatta ntaona huko… swali ni constant “inakuaje”

3 Likes

HF?

Kuna lanye aliniambia tao she can bag 10 sacks. She wakes at 10a.m. 1p.m. ako job.

Location jumping till 10p.m.

Simmers ilikuwa na baridi sana sikuipenda. Bettyz and Tribeka ndizo zilikuwa my favorites. Tacos pia ilikuwa kali until faggots and their white boyfriends invaded the place.

Back then its true SJ was dingy as fuck. Ulikuwa unaingia unapitia corridor huko nyuma unapata mapoko wamepanga line. I liked Batis compared to SJ.

No Bruce House

Mkuu, these joints you mentioned were top on my list. Pewa tusker baridi

Mimi huwa naogopa kutaja story ya doo outright sasa huwa nasema like jokingly unadai vipi?

Very cool pub.

…kuna base ingine ilikuwa inaitwa Spiders pia…

Saa hii calabash na sophia joy ndio kusema