How do you deal with people who dont pay debt

Unapea mtu pesa juu amedai ako in a life and death situation usipomsave ako in very deep shit …Anaswear by his mothers grave in 2 weeks time atakurudishia
…5 weeks later jamaa hashiki simu zako kabisaa.Hata text kuomba more time to sort you out hakuna…
Ukivunja mtu mkono kuna kesi hapo?
Usiwahi kopa msee doo.Easy way to ruin friendships and relations.

You are inviting poverty to reside in your life whining about how you helped someone.

uoikopesha burukenge pesa. instead of seeking for a repayment just cut the friendship,

Mimi nakuachia, lakini vita utapatana nayo.

Vita ni lazima …nmerealize sometimes violence is the best solution

Most new friends you’ve barely known for long are the ones who come with money issues then after you loan them, they disappear.

Most importantly, never give out an amount that you’re not ready to lose.

Mutu ananaomba pesa bila collateral na interest, …halafu itakuwa wewe kumbembeleza akulipe! Da fuq!
Chuck out those kinda “friends” kwani ni lazima mtu awe na marafiki?!

Second statement is the take home message

ur leagues behind bro. soft potato. ngoja ile day utaoshwa viproper hii nairobi
wewe unaishi stage tulitoka . classic response “hatujalipwa mshahara bado”. y should u have to be reminded?

step 2. never let an employee/ tenant sleep 1day with ur money beyond agreed date. u protect hustle na investment

akikuletea story za my brother just died akipost whatsapp. kwanza huyo ndio unaleta ile padlock mzito asubuhi. ni kama anataka msaidiane kuzika. this stories tulianza kuziskia 2015 my fwen. wewe sio wa kwanza

glock 19 with extended clip and beam[ATTACH=full]335561[/ATTACH]

Hii hapa ni ukweli, always give out half or a quarter of what they ask you for kisha waambie hiyo nyengine wajitafutie.

Avoid kupeana loan kwa mabeste. Beste yako akikuomba 5k afadhali umuambia huna pesa na at most mpee 1k na usiexpect irudi kama akona shida serious. In this age of mobile loans, ukiona mtu anakuomba pesa jua ameshaomba ya Mshwari, KCB Mpesa and so on so uko kama number 4 ama 5 kwa iyo line ya kuombwa pesa.

[ATTACH=full]335565[/ATTACH]

U just leave it …hakuna mahali utaweza mpeleka…Mimi nilikopesha mzee ako na heshima zake 6k Jan… Hadi waleo …nilichoka kuitisha nikamuachia… Funny thing yeye hunisalamia as if nothing happened

:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
This is truly funny. Eti ashaomba Mshwari, KCB MPesa na akafuliza. Well said. Hii Kenya watu wamependa madeni sana.

@Matiombi hapa ni kumaanisha hutalipwa hiyo deni anytime soon. My advice,
[ATTACH=full]335566[/ATTACH]
:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
Usikubali your hard earned money iende ivo. Huyo msee ataanza kuchapia wasee vile wewe ni burukenge. Achana na @MachaaWaHadithi.

Malipo ni hapa duniani.

You beat their ass

Kuzopeana doh, haimaanishi unapeana a part of your life… people need to loosen up a bit. Consider the debt an investment or/and a lesson.

Mtu akilipa on-time it is well, akikosa, haimaanishi you ruin a relationship coz of money…

A lot of peeps who fall back on debt and opt to loan from friends kawaida huwa wamefika mwisho… You should appreciate how humiliating it is to borrow from a peer, and then even more humiliating when you can’t payback on time as you anticipated…

Ama munataka jamaa ajinyonge ndio mjue how bad things were for them?..

The building blocks of life and money, are enduring relationships… So when you cut off people coz of silly personal debts you are cutting off your own network, and your own future money…

I have loaned out money and people failed to pay on time, I didn’t follow them up mercilessly, and yet wanarudisha wenyewe, and they remain in my debt forever… I just need to whisper or fart am in trouble (God forbid) and am assured money flows from everywhere to my aid… That is my investment…

First of all if there was no writting with attached id copy and 2 witnesses sahau na hio pesa. Secondly lending an enemy money is more secure than lending a friend. If u beat him, you may end up loosing more in court of law. tafakari ya babu.

Tomba Bibi yake halafu ukuwe na evidence. Send him those pictures halafu umwambie ulijilipa na coomer ya Bibi yake.
Infact troll him by telling that his wife told him. Yeye huwa hafikishi threshold juu ako na mboro ndogo. Hapa utakuwa ume kill his ego and his family.
Halafu Una malizia na hii proverb.
[SIZE=7]ukipenda kukopa kuwa tayari kutombewa Bibi.[/SIZE]

very much true, have loaned money out but looking at folks i usually don’t expect it back in a hurry, you don’t ruin friendship built over years or you break ties with your family for some few ks, . especially when you’ve passed that path of hardship, vile ume sema ukiona mwanaume anaomba pesa jua amefika mwisho,especially kama unajua sio mtu wa pombe au gambling.
kwanza family you give and you don’t expect it back soon or forever, ikirudi sawa hata kama ni years but you don’t keep singing about it or you just forget it even existed in the first place.