When you go to the border of Kenya and Tanzania at a crossing called Tarakea you will find Supa Loaf bread that has been baked in Nairobi a few hours ago on the same day, that bread costs 50 bob there, 245 KM from Nairobi, that same bread costs 50 Bob in Zimmerman and Kiambu town. How do these people cover the costs of transportation to far flung areas?
The Grammes indicated are less in reality.the Raw product LSU see eg sugar they use sacrin an industrial sugar which is cheap .so their production cost is very low
It’s like tissue business, distributors make max 3 bob per tissue. The profit is in the numbers. Bread business is profitable that’s y supermarkets ventured into it n despite the competition bado oldskul companies haven’t closed shop
A 400gm loaf costs like 15 bob to bake. Even if you allocate 20bob per loaf for operating expenses, the fuckers still make some good profits. Economies of scale allow them to make profits even if the loaf is sold 300kms away. There are people who sell 400gm home-baked loaves in low income neighborhoods at 40 bob per unit, complete with printed packaging (they buy them huko River Road at 1 or 2 bob a piece). They sell to retailers at 35 bob. So if someone who’s operating at such a small scale is making profit at 35 bob, wharrabout a huge ass professional bakery?
Economies of scale + Retailers buy a large quantity from their suppliers at a very cheap price+Add to the middlemen that get a cut from making the supply chain work-Don’t be surprised that the price of bread is 15 to 20 Kshs when it leaves the main supplier
Kuna nini ya kuargue hapa… if bread costs the same all over the country (50 shillings), then it means bread companies make maximum profit from customers that are near the factories due to low distribution costs, and low profit from customers in far flung areas.
For example, if the bread factory is in Nairobi and the cost of making the bread is 35 shillings, then the company will spend an average of, say, 3 shillings per bread to distribute the bread to Kiambu and the metropolitan area around Nairobi, for a total cost of 38 shillings. This means that the company will make 12 shillings profit per bread for these areas.
If the bread is distributed to Nakuru, the distribution cost is higher due to the increase in distance, so the company may make profits of only 7 shillings per bread from its Nakuru customers.