holiday msoto

this year december hols zimekua broke kitunguu hainuki watu wanalia sana are these the times we are going to live in so that we adapt macharia

Welcome to peasantia, I am chief Kwesule.

For once I escaped the spend thrift madness that catches people during the holidays…kuna kakitu ndani ya ‘kaba ngue’…

Iza man. Tia bidii hii mwaka, December ukuwe na kakitu.

I am going to catch peasantriness in this thread let me check out

You already here boss…

For the salaried folks today is the first day you should be spending December salary

sasa nyinyi ndio mmefanya biz zikue chini hivyo tutawamulika njaanuary

The other day I chatted up bouncer kwa my local akaniambia hakuweza kuenda home this Christmas juu fare to Western was 3K. Wueh! Hii economy imepea watu wengi sana RKO. As you drive home in your 4000cc vehicles, huku nje watu wanaumia sana.

This December watu hawajakua na pesa. I remember 2018 Dec, Bamburi there were clubs that were open from 24th jioni hadi 2nd Jan 2019 ndio zika rest.

This time kumekua ni waiter na djs wanaji ongelesha.