Hii kenya nini mbaya?

Just looked out the window and saw some cops assaulting people with whips and telling them to get inside and lock any business they have, you’ll only see these obsurd oppressive behaviors in dictatorship countries and cheap government schools

Exercising their authoritarian muscles while counting people only leaves me with one question… Kwani sisi ni mbuzi?

Only mbuzis elect mbuzis to lead then

Unaishi slum gani? Hapa lower middro crass estate bado tuna tangatanga.

Hapo eastleigh tu, which might qualify as a slum depending on how you look at things

i will mark this reply…

…and thieves…

No, Mbuzi

If we have to change maybe tuseme matako

Na mjue tuko 5m

Leo Mirra hakuna kukula hata sisi club zimefungua na hatusumbui.

Pamba haendi kuhesabiwa?

Kuna watu watahesabiwa kwa cell, choices have consequences na hakuna kubembeleza.

60% Somalida waa xoolo

sanya wote afande hii umang’aa wa pesa nane ndio unaharibu nchi.

Afande @pamba take all measures NECESSARY in eastleigh and ensure ALL are counted.

Those are your ORDERS

Lazima tufike 5m

Hio part ya kujaza I. D no tutajua wenye hawa kuchukua huduma no.

Kwani iko linked na huduma number?

Kenya ina ujinga mingi sana. Just a question , kuna many of Kenyans living in the diaspora…How will they be counted? ama mtatuhesabu kwa airport tukirudi?

Alafu kuna those west africans living in Kenya, wao pia will be counted?

3-1

Kiambiu massive

@pamba nimezurura nasijawaona. Saa hii niko bar hapa ghetto.

It’s past 2 am, I have been indoors since yesterday at 4pm, no counting seems to be happening in my neighborhood.
Sasa Matiang’i alisema tufike home 6 ndio nini ifanyike?