helb

does helb give loans to parallel students?

Did you try their website?

haven’t tried

Yes but utapewa kiasi sana.

Yes

Itisha mbesha faast buana, utapewa

Kwani siku hizi kuna self sponsored aka parallel students?
Kama entry grade ya kuingia campus was lowered to C+.
So ata D- siku hizi inakuwa bridged?

Don’t take that loan

Unafanya med ukiwa na B+ kwa para.

Misleading information… Utapewa nyingi lakini paid directly to tuition

You’ve never been to Uni, you won’t know these things.

I went Uni when it was Uni,sio during time ya cerelac babies kama wewe.

Looking back, taking HELB was one of the biggest mistakes I made in my campus days. I paid it back in 5 years. Avoid if you can.

Enough said. You went to Obushenzi Campus of Ebuchinga University kama hii ndii kizungu ulijifunza.

No time for you matoke man