HEAVY DUTY SPRINGS ARE A FRAUD

I changed the springs like 4 months ago, to heavy duty ones, due to ground clearance, I enjoyed the ride at first since I had never driven another car before to compare the comfort. Last week I drove my friends car and realized the difference, my car was like a hand pulled cart, the springs were so stiff I once hit a rock and felt the impact on my head. Today I decided to return the initial springs and took the car for a drive, I have been driving a fckin mkokoteni, the car is so gentle on rough roads. Fck the heavy springs, I’d rather take a bump at an angle than endure driving a cart.[ATTACH=full]207936[/ATTACH]

ION hiyo rim ukigonga nayo pothole utawacha nusu yake kwa barabara.

which car is this, mimi nimechoka na kunyorosha bumper na kupoteza stone guard kila wakati. ambia mimi model ya gari yako kama ni compatible ninunue hizo springs. mimi hapana tambua comfort

Demio middle shape

makanika murefi acha hizo hujasema poa

Its all good until you fuckin loose a bumper…on an uneven or muddy road!

Exactly…its always a trade off…damage your bumper or loose a little comfort!

You only need on bad incident when you are carrying passengers to loose the beatiful bumper or hit a rock and damage/tear the sump guard or tear the brake line or fuel lines!

That rim is not a perfect circle, perhaps that’s the source of your discomfort, oval rims.

Stoneguard unaget wapi? Nimetafuta yangu nikakosa kabisa

thats a short wheel base car you shouldnt be complaining about bumps. watu wa toyota crown na mercedes s class watasema nini? Enjoy your car mwishowe itazeeka tu ata ukiinua. rim and tire size solutions are the only recourse.

How did you loose yours?

What about the NVH going directly to the car. After one year, gari inakaa imechapa. Rattles kila mahali

same na kuwekanga excess pressure. gari itakuwa kayamba haraka sana.

Alafu bado unapoteza stability kiasi and not only the discomfort utakua unaharibu parts sana kama unapitia kwa pot holes mostly coz they do not absorb shock as intended.ongeza tyre size iitainuka kiasi.

Ni angle ya mbisha

Hii topic ya ground clearance ni a big issue kabisa hii forum. I feel @Rene Descartes solution ya tire size ndio best but isikuwe big iharibu speedometer reading…@introvert about the rims what would you recommend?
Hatuwezi nunua prado sote. Kwanza me nataka legacy sijui nitafanya aje na sitaki spacers and i love comfort

Had a small accident

Hio haiwezi ingia kwa voxy, acha nitaenda kwa salvage huko kangundo road next week kutafuta hizo springs

Kangundo road kuna yard mingi sana za salvage, huwezi kosa

I have plenty of friends who have heavy duty installed. Infact kuna fielder imekuwa nazo for the last five years…and it has no rattles ata kidogo.

Endeni oriel and have them installed there…they are good on their word na watakupea pia guarantee for one or two years i think!