Hairloss Treatment

Tell me what works best majama. It’s not too late for me

itikia tu mwito mjamaa

Androgen induced balding (male pattern balding)? Minoxidil (Rogaine). But you could be suffering from cutaneous lupus, frontal fibrosing alopecia, alopecia areatta, lichen planopilaris, folliculitis deculvans, kerion, central centrifugal cicatricial alopecia and the list goes on. If you are sure of the diagnosis, then you can proceed accordingly.

Eeeeeish ! Hii yote juu ya upara bana. Si afadhali akubali kama akina Collymore mwenda sake na Wanjigi na Introfarts.

:smiley: There are a few people with hairloss lakini they have no idea that sio upara ya kawaida. Ni wagonjwa, lakini hawajui.

Two things…
[ATTACH=full]375504[/ATTACH]

Ama uwekewe weave[ATTACH=full]375505[/ATTACH][ATTACH=full]375506[/ATTACH]

Look for pumpkin seeds tablets from a company called Nutri on. Zinasaidia sana. Lakini pia piga tizi ,kula vizuri, punguza sukari na chips na weka mafuta Asili ya nazi ama sim sim ujikande sehemu zinazotoa kipara. La mwisho watu wengi huwa wamekauka vichwa sana kwa sababu wanafikiria kama wanaume wengi eti kichwa kitakuwa sawa ukiweka tu vaseline kidogo. Jipake kila siku na mafuta asili utapungukiwa na kipara na kupata kisunzi na usingizi utapata kwa urahisi.

Some men start balding at 20, it is male thing. Some people shave everything and have some micro tatoo on the bald area. It just looks like you keep your hair short

Wewe you are blessed with lot.of hair …kichwa na kwa ndevu ukizeeka utakaa white with a dark spot at the front.
Tell him what to eat ndio akuwe kama wewe

Hair loss treatment and weight loss products are very clever scams. They take advantage of people’s foolishness and insecurities. People have made millions in those industries.
Time yako ikifika imefika gathee. Nyoa kichwa safi kama baloon and move on with life. You are a man and what matters more is money not looks. Nyoa jordan rudi kuhustle.

Wewe si @KIJANAYAJANA but kijana ya zamani

Za uwesmake pia zilianza hivi, and now his in the millionaires club, imagine

Ndio hii hapa chini

I started balding in my teens. There’s no stoppage. The only cure is a hair transplant like grand Mullah and MayWeather. Available in Kenya and Turkey.

Jikubali pia @uwesmake ni mwana chama wa vipara inc.

hair transplant nowadays imekuwa cheaper, thats the permanent solution

Tafuta pesa uende Turkey. Kuna FUT na FUE.
FUE is the better option.
Otherwise kama huna mapeni then settle for scalp micropigmentation vile @Shaka amesema. This option works if you plan to keep your hair always short. Kama wewe ni peasant ya ukweli, zoesha kichwa kofia.

Well, I used an insane amount of products to try and prevent hair loss. However, nothing worked out for me, and I still lost my hair. I don’t want to go bald, so I still try to use new methods and products, but none of them helps me. I’m afraid of taking the hair transplant surgery as I don’t want to get a damn scar. However, if I won’t find anything that would help me, I will look for the best hair transplant clinic and take this freaking surgery. I hope the scar won’t be that big and everything will be fine.

Pole, it is a price to pay for being too sensitive to testesterone, you get a lot beard and lose you hair. Use minoxidil 5 percent, it will help but you have to apply it daily. You can also add supplement like biotin etc for vigorous growth. If you go surgery use the one they transplant root hairs as it won’t leave a scar.