Gikuni tumekataa Kabogo

Hii miaka tano hii ngombe haijawahi tengeneza barabara. Hii njia yetu ni kama shamba ya mahindi. Baba yao Tosha.

1 Like

Efidens ya barabara kuwa kama shamba?

Are sure you know what you want? jubilee govt celebrated their 4th anniversary last week for ua info. Where is gikuni in Kiambu?

Natty dread nakutambua

2 Likes

It is the east verses west in Kiambu. Barabara zote zinajengwa na jubilee and good hospitals are in the east , west wanakula ngumu.

1 Like

niaje General

Kihii gia Cuba nduri wa rua?

1 Like

@Kihii Kiaganu I support you… All those roads are just pathetic… 20km from Nairobi to Wangige and Gikuni and you find yourself in a very rural road settings…You deserve something better.

3 Likes

Muite, Nguyai na Muchai hakuna kazi walifanya

Barabara ambayo Gavana anaweza jenga kulingana na katiba ni ile inaunganisha vijiji viwili au barabara zilizo ndani ya vijiji…hizo ambazo unasema ni za KERRA and KURA ambayo uko chini ya usimamizi wa serikali KUU…nakuomba uwe mpole ubadilishe matamshi yako utamke “Babu RWNEBP Tosha…na UOTP ni Ng’ombe”

5 Likes

Gikuni reminds me of the old KBS routes.

2 Likes

Hiyo road kirangari,Cuba , kwa muthoni to posta naijua saana
Lakini munavuta bangi zaidi !
Even your eye can tell

4 Likes

Rwaka ndenderu karura ka nyungu karura ga thafuria wangigi kamutiini kingeero sarit.

2 Likes

wasito Kabogo , Khalwale na Joho watakuwa wameingia by saa 4 jioni as gavanas

Gikuni sounds like a big creature that loves to shit on your doorstep. You can even use it on a sentence for example, “usikue Gikuni kama @mayekeke , tumia Choo brarefoo!”
.
I now understand you

7 Likes

jinga mwanaharamu nyonya mboro ya @screwplus polepole

[ATTACH=full]93728[/ATTACH]
Still can’t put my name out your closet cuck bitch ass mouth that shames @Female Perspective’s pussy with jealousy.
[ATTACH=full]93729[/ATTACH]

1 Like

Do you know that road used to be a tarmac one in the 70’s and 80’s. It was done by Njonjo.

1 Like

Hiyo barabara rwaka to Kikuyu inajengwa upya with an interchange at ndenderu junction so there’s no reason why county cannot deal with those smaller ones. vote wisely

Yaani you even know ‘kwa muthoni?’

1 Like