Ghost workers

Mafala wa KTalk, tell me what you can do to a ghost worker found in a public institution. He has been receiving 95k per month.
In short mm ndo nmenaswa, ideas za kuruka?

Regards
@kelele tuu

what are you to him?

EACC

Do you know Ocampo?
ICC

Do you know hessy?
@kyuktothecore unfavourite E- material :smiley:

Uliza
DPP

how can mafala know?

How do you know he/she is a ghost worker.

If he/she is then a number of people need to be sent packing

Do you know @jumabekavu ??
CC him

Have you talked of a public institution? wacha jamaa anukishe kitunguu . wengine wanaiba mamilioni na wewe unakimbishana na peasants

Upuss!
Niaje rafiki yangu?

Ndo mko Na ufala

Alter ego

KRA macho imeshine

Kuna warrior pia tunasoma nazo na pia ziko kwa payroll …

Hahaha! Hata sijasoma thread. Nimeona notification nikasoma hii, nikagonga ‘like’ huku nacheka.