Garissa terror attack

https://vm.tiktok.com/ZMMPMwv4L/

Nywele ngumu ni nini unafanya mandera ama garissa? Huko achia Nywele makamasi… Atakama ni pesa acha ikae

Nduare has more nywere ngumu than you. Also all kenyans are free to live, work and own property in any part of kenya, from mandera to migori, lunga lunga to lokichokio. Somalis are all over all towns in kenya, so other kenyans should also be all over all towns including north eastern.

Hizo shoulda woulda couldas don’t mean shit kama kwa ground huwezi fanya kazi kule unataka. What the law says and what happens kwa ground ni vitu mbili tofauti sana so tumia common sense. Hii comment yako ni same na kusema every Kenyan is free to walk with 1 million in cash in Dandora at 2AM because robbery is illegal.

1 Like

Of course it is everyone’s right and there is that freedom to enjoy all that you’ve stated there. Lakini those communities don’t appreciate you Nywele ngumu. That’s the truth of the matter na Ni hivyo ground iko.

Bottom line is, Nywele ngumu is not safe there. Those communities will know mmekujiwa kuchinjwa that night na hamtaambiwa. Kuna time nimekuwa na ma 1,2,3 huko wajir lakini ni place ingine hostile ajabu. You just feel odd one out

[quote=“Gaines, post:5, topic:476383”]
Hizo shoulda woulda couldas don’t mean shit kama kwa ground huwezi fanya kazi kule unataka. What the law says and what happens kwa ground ni vitu mbili tofauti sana so tumia common sense. Hii comment yako ni same na kusema every Kenyan is free to walk with 1 million in cash in Dandora at 2AM because robbery is illegal…[/quote]

If a jirani wants you to welcome him to your home mpaka to allow him to walk all over your shamba, but doesnt want to reciprocate and let you visit his home and also walk in his shamba then you should also ban him from your shamba. Respect is mutual, nipe nikupe otherwise akae kwake, urudi mandera.