Garden city mall

Atleast 4 more shops have closed down this month! Who is to blame!?

  1. Uhuru
  2. Ruto
  3. Poor business choices
  4. Garden city mall is not business friendly
  5. Kulipisha customers parking that is not even on demand.

Anyways…those are a couple of jobs down the drain

Personally the only shop I have ever bought anything in any mall in Kenya ni supermarket.
Sijui watu hununua ni kwa malls.
Anyway hiyo mall iko wrong side of the road.

Iyo mall ni ya watu wamejengewa hapo nyuma yake.Very nice town houses hapo.Costing anything from 60 million
Renting hapo pia ni gharama

Nilinunua kiatu 3k…only kwenda thika nikapata the same shoe inacost 1.5k. Nijikute tena nimeingia hizo duka

Among other things, Poor accesses to the mall. Even the smallest business owners will strive to have accesses to their business directly from a major road. Why? Because when you’re driving - especially on an unfamiliar road, your brain doesn’t want to be stressed into making instatenous and haphazard decisions. It’s called hazard perception.

Wangeweka showground hapo ama open market kama gikosh

Have you been to the new Village Market. Stunningly beautiful.

Kiatu ya mwanaume ya 1,500 ni kiatu quality gani?
Ata 3,000 kupata kiatu ya maana ni ngumu ama wewe huvaa size gani.
Ebu tuwekee picha tuone.

Have you seen the murky brown colored River on your way to Gikomba? Stunningly beautiful

I agree with you…nilikuwa nimeona nimepata deal manze

What doez that have to do with his comment

Nimeongeza kulipisha parking hapo juu pia

‘stunningly beautiful’

Kuna dame alikuwanga cleaner hapo hiyo mall. Uko na mbisha yake?

Kuna dame alikuwanga cleaner hapo hiyo mall. Uko na mbisha yake?

Haha kwani aliwachanga?

Sijui.

Mall iko side ya kuingia tao??? Hesabu ilipiga watu chenga

Mall Kama si supamarket,Bank,bar or restaurant then it doesn’t make business sense. Mimi huigia lavington mall frequently na kuna shops sijawai ona customer ata mmoja ndani, I kind of wonder how they meet the overheads.

Saidia picha ile ya model wako wa faboluos shop plis