Fireson Bantu - A Kenyan doing Dancehall Reggae Majuu

So, Ma-riddim zikinibamba I came across this Mkenya anajiita Fireson Bantu. Ever heard of him???

Fb page yake ndio hii https://www.facebook.com/fireson.bantu

Sample ngoma zake hapo down

Kwa hii majestic riddim ako from 07:04 but verse yake hakuwekwa sana ni kama makaribean walimbagua :mad: but haidhuru

https://www.youtube.com/watch?v=2DkvIMSF7HU

https://www.youtube.com/watch?v=IB0ZuLQURFw

https://www.youtube.com/watch?v=unZ4jqW-GkA

https://www.youtube.com/watch?v=vQDhiatZp30

if you were a fan of metro fm moreso jeff mwangemi’s riddim base then ungejua hii sio jina mpya

The guy ata hajui niko hapa KTalk, Head & Shoulder i started singing kitambo… am glad u like my songs

1 Like

Evidence, mbisha, sketch, eye witness, video footage should be provided to substantiate your claim