Finding Forgotten Money In Old Clothes

Jana Sunday nimefurahi sana. Weather was abit chilly nikaingia wardrobe kupekua jacket. Picked one ambayo sijavaa tangu March. After kuivaa naingiza mkoni kwa inner pocket napata 17K together with a receipt ya March.

I usually find a thousand or Five Hundred but 17K hata mimi nilistuka

3 Likes

Mimi nimewahi pata 500 ndoras kwa ile small pocket ya jeans. nilifaa kuenda nigeuze kwa exchange but forgot. that was sometime in May… na vile economy ya jambasi imeweaken shilling… nilipata 10K extra due to weak shilling.

6 Likes

Ilitinota shimo sana. Service pap. Oil change na filters hapohapo na tank liters kibao

3 Likes

Kuna time nilipata 78k ambayo nilikuwa nimesahau kwa gari for about 5 months. Ilikuwa kwa dashboard pocket ya ndinga. I bought two jogoos and 5 litres of wine just to celebrate first

3 Likes

In a nutshell, savings husaidia.

5 Likes

Birrionares wako ktalk wanatupa 80k kama zile bob unapewa supermarket badala ya tropikos.

6 Likes

Majamaa wa carwash hawakuwai pata hiyo munde in 5months…mimi juzi nimepeleka gari carwash only to miss my 50GB usb drive. Watu fakin sana

3 Likes

The most nimewahi pata ni 100 kshs

2 Likes

The front pocket is lockable by key.

1 Like

It’s like the below forgotten video… just found it.

Nilipata 300k kwa laptop bag mzee… I bought a new laptop… Nd a new bag… Sasa nikaweka hizo pesa kwa old laptop bag and forgot…

Wen i rediscovered… It was like Christmas… :grin:

1 Like

Ai boss, kwani you have frequent memory lapses bila kujua? That could be a classical sign of hypoglycemia, which is…

Forgetting once is kinda okay. Forgetting the same amount twice sasa hapo kuna issue.

4 Likes

Enigma is very proud that he associates with birrionaires in ktalk.Birrionaires who firget they left 300k in old laptop bags.Proud moment indeed.

4 Likes

Inahusu hii thread aje?

Where they withdraw billions and billions and forget,life going on as usual.

There’s a story of a certain multimillion saga alijipata in zamani .Find the Link

Niaje Jakom

Yea… That was the period… My department had a petty cash of 3 million per week… Then tulikua na that mega construction happening… Where I’d import doors from congo nd sell at market rate to the construction company…

1 Like

Construction ina doh bana

Doh ya uwizi ni swara tu.

1 Like