Employment in Kenya ni scam..Soma hii..Unapata mtu anaenda job kila asubuhi lakini depression inamtwanga

Via Cyprian Nyakundi…

Hello Cyprian, post & hide my identity.
There’s this company called NILA PHARMACEUTICALS with it’s headquarters pale Babadogo, this company is misusing its employees in the following ways:

  1. Before employment one must submit all academic certificates to the company (anyone can clarify to me if there are laws supporting this)
  2. The company is underpaying their employees…mtu anaahiriwa na 15k, before statutory deduction.
  3. No sick leave to employees ata akuwe na letter ya hospitali, once hujaingia kazi salary inakatwa you hiyo siku ata uwe mgonjwa.
  4. The company keeps deducting the little wanalipa until mtu anatoka ata na less than 5k per month, i.e (responding to nature, reporting late to work and any losses attract deductions on the salary) remember no overtime or holiday allowances. Yani end month inaweza fika ata msee hajafikisha fare ametumia kwenda job due to a lot of unnecessary deductions by the company.
    …na Delayed salaries watu wanalipwa earliest being date 7-12
    Once you decide to leave before 1yrs ends you pay KSH6k to collect your academic certificates or leave them until one year at a monthly storage fee.
    Employees are suffering under this employer.
    Anyone seeking employment opportunity, let NILA be your very last option or else utateseka hii Nairobi.

Hizo kampuni za babadogo za panjeets ni slave millz… kuna time nilikuwa nafanya installation and upgrade of high end product production printers hio area, nikachapiwa vile kuna pharmaceuticals company hio zone huwa wana ajiri watu but nobody stays for more than a week, they expose workers to toxic chems and give them a packet of milk in the end of the day to diffuse hizo chemicals in their systems. Female akiwa na ball aingie hio area ball inatoka automatically.
And these fcks have been in operation kutoka time ya Kidero, Sonko na flower boy Sakaja. Kazi ya Neema ni kuendea bribes. Hio area ya babadogo huwa kuna chemical rain, from all the pollution from those companies bellowing black fumes into the sky.

1 Like

Eish…!!! Lakini pia hawa watu wanalia ukiwapatia kazi huwa na madharau sana. Na hawananga ahsante. Be nice to them na watakumaliza…

3 Likes

Why should anyone work in such a company?mimi ukikata salary yangu shillingi moja I leave immediately. Surviving on a 15k salo is a miracle sembuse 5k??

1 Like

Lanye wa calabash Wanaearn around 50k per month

Heri kazi ya mjengo au Utingo

2 Likes

Why get employed while you can employ them too.

Or ni iQ kuwa basement level kama @Ndindu

True. But treat people humanely and if someone takes it for granted rusha yeye nje haraka upesi. Mimi I set the ground rules from the get go, ukivunja naenda ukienda GA na makosa ya kwanza. Giving people second chances nilikataa, juu nilikuja realise hii makosa ya kwanza inakuanga ni kukupima Uta do? Those that have survived I treat them very well and they will only leave if they find very good greener pastures. Though Kuna kasichana hapo sijui nikafanyie nini… Sometimes I feel like slapping the daylight out of her.

5 Likes

Dealing with adults huwa ngumu. Kwanza wakunipima huwa namuambia tu asirudi kesho.

2 Likes

Niko na cuzo pale KCC anadrive forklift truck for 10 years being paid 12k. He has a diploma in Business. Hajawai try kuapply kazi anywhere else.

2 Likes

Huyo haezi saidika. Uko sure ako sawa kabisa upstairs?

May be ni NIS… Government is fond of planting intelligent officers posing as casual labourers…Amefanya vitu za maana?

3 Likes

Contract renewal imekua every year. So wamekua wakipromisiwa wataandikwa permanent with a salo of 50k hadi ameenda interview mara kadhaa. Its been 4 years now but hawajaandikwa. Kijana anawastika huko sana but kitu huniboo na yeye ni ata effort ya kuapply anywhere else hajawai jaribu. Funny thing is kuna jamaa aliandikwa na yeye hakufika class 8, a good friend of mine. He resigned na hakuwai rudi tena. Aliona heri aendeshe nduthi ocha.

4 Likes

A forklift operator with his experience should not be taking home less than 50k or even more especially given the time he’s been with them. 12k ni dhulma, hata our errands/tea/lunch girl I pay her more than that.

As long as he’s comfortable they’ll keep dangling that carrot and he’ll forever be their mule. Mi nakwambia hayuko 100% upstairs. Na ugwachane na sisi watu wa class 8😎 tunajua kutumia akili.

2 Likes

Mimi naona kama huyo jamaa ni NIS chini ya maji… Kuna NIS wengi sana chini ya maji kwa parastatals

1 Like

Possible. But then that would make me question his going for the interviews four times, four years in a row.

to avoid blowing cover may be

1 Like

Nope. I know the dude very well. Sio NIS. Anapata accomodation somewhere free maybe contributing to his complacency. Nilicheki contract yake ni casual work hata hatambuliwi kama forklift operator. Yy huniambia huyo KCC CEO anaitwa Nixon Sigey huwa analeta watu wake na kuwaandika permanent. Kenya bana :joy:

2 Likes

hehe…huyo ako comfort zone

Kwani wewe si ni mkale cuzo should be a kale Nixon Sigey si ni mkale pia :green_emoji: kwani tena kunaendaje watu wake si ni wakale? :green_emoji: