Elders advice me

So we have been having a tenant who has had problems with paying of rent. Currently am not around but caretaker has been calling to complain about the guy cz anasema wanavurutana. Rent ni 25k two bedroom jamaa hajalipa December, January na February. Tuliaamua kumfurusha Wednesday but kimeumana.

Sahi am being called the guy he has served us with two court orders from a law court in Nairobi and another one from kiambu. In addition to that we have also been summoned by the rent tribunal.

So elders am asking what’s the worst that can happen? Ni jaruo ya homabay…

Enda tribunal. Carry tenancy agreement. Yaani tenant anapata 4500 ya kufile case in court but hana rent. Halafu pia kata stima na uweke meter mbali…after a few days kata maji, just make his stay unbearable and attend tribunal. I deal with such kila time kwangu

3 Likes

I have seen such situations and they escalate to big problems

1 Like

Haikosi ni mjaluo. Tenants are fucktards

1 Like

did your agents indulge in harassing behavior am abreach of lease agreement?

Yes my friend was forced to accommodate a tenant for 6 months rent free cz of such incident

Ni jaruo ya homabay

No infact we’ve been very patient cz alianza hii upuzi the moment alihamia hapo… Mtu halipi rent but wanapiga music mpaka saa sita usiku na makelele ya rhumba

Niko na mluhya Moja anasumbua sana. I don’t know why some of these people come all the way expecting to be housed for free. One thing i have never experienced with okuyus.

1 Like

Am servicing bank loan ya 12M. The last thing you want as a landlord is a defaulter in your property…

1 Like

I once had this problem kwa nyumba fulani ilikuwa kwa shamba kule reserve. I bought land with a bungalow nikarentisha tenant tukaanza kusumbuana. Nilienda kwa lawyer akaanza upuss ya sijui rent tribunal…heheh. Nikakumbuka I am from the streets kutoka kwa lawyer nilienda straight police station nikawauliza kama wanataka pesa ya haraka. Askari are just goons for hire - use them. Niliwadunga 2k ya mafuta nikawaambia nitawapea balance Monday nisipate huyo tenant huko. Walienda kwa ghasia usiku wakamuweka ndani weekend. Monday saa tisa nikapigiwa simu kazi imeisha. I sent someone to verify na nikajenga hao police the balance. The best way to deal with such is to use dirty cops.

1 Like

Nimecall ocs flani but anasema he has dealt with several such cases and most of them backfire Kwa landlord that’s my worry

you have nothing to worry about. you have evidence of eviction notice. sasa tuma demand letter and threaten legal action for non-payment hii pdf itakusaidia

Don’t deal with OCS. OCS has a lot to lose hawezi jisumbua na kesi kama hiyo. Tafuta low ranking hungry officers na uwajenge. They can make things very rough for that tenant.

1 Like

Heshimu jaruo jeenga hii.There must be a reason why ameshindwa kulipa.Relax utalipwa hio pesa yako ndogo wewe chiethambitika

Thanks but nikimtumia cops na jamaa ashafile kesi Kwa koti si italeta shida?

Kuna very good luos wenye ni tenants hapo na wanalipa. Infact Kuna mmoja hulipa rent ya mwaka every January. Huyu anashindwa kulipwa rent na anafanya house party Kila weekend

Kama hangekuwa akifanya house party ama kupika nyama na acheze chini kabisaa ungekuja hapa ku complain mambo ya rent kweli Chifu?

Heshimu biashara ya wengine bana…

Shida gani?? Usiogope koti provided you are his landlord you will likely win (you can game the system with your money better than he can). Kumbuka ghasia imeshindwa kulipa rent ya 25k so hata kulipa lawyer haitaweza. At some point it will make more sense for him to move than to try and fight you. Jua people really hate and fear cops. And cops have the ability to make anyone’s life very difficult. Ukijifanya mzuri you play by the book utaishi hapo na hiyo shida. Its better to evict the ghasia first and then worry about courts later. The same way people use goons to evict squatters juu wanajua using legal means takes forever.

4 Likes