Deportees SACCO : Wakenya ni wale wale tu!!.....nkt!.....

Was in shoes for a while…kwanza I used to get pissed off when you let one car overlap you, unashtukia zote zimeku-overlap na bado unatukanwa… Right now, nakwambia “pita juu” with zero chills… Utazoea…karibu and do as the Roman’s do

nguruwe ukirudi niletee ngamia ntakulipa

Nakupa 1 month pekee .The first 2 Weeks uko zile za courtesy ati pedestrians first , queuing hata kwa shop…after 1 month hio madness ya mtaa itakua second nature. Oh na beste akikushow " niko tu hapa Kencom na come"…ujue ndivo anaingia shower home Ronga.

Does this mean no more children support payments???

Sawa Uweswaiganjoh

Unataka kukamua?

So you expect to be served with a smile everywhere you go. Utangoja sana!

Let me tell you the typical life of an employee huku kenya. Kuamka 5am, kuzushiwa na mdosi asubuhi over petty nonsense, serving 350+ customers, no lunch break, alafu unapewa peanuts endmonth. So what the hell makes you special to be smiled at? Ati you are bringing business? GTFO!!! Thats a big corporation, ata ukienda, bado nitapata salary!

Been there done that kitambo, and for sure I can tell you behind those plastic smiles you see while being served, ni matusi tu zinarevolve kwa hiyo akili.

Used to hate customers like you!! And FYI, customers sumbua ndio hawananga kakitu!

Ulideportiwa kwa sababu ya msoto unaenda benki kufanya?

Ulitumwa ukujie majani chai huku ama curios? karibu.

Welcome back to KTalk mblo, we were beginning to get worried.

:D:D:D:D:D:D My own siz aliwahi nichezea hivi. Sijawahi udhika hivyo. Never fell for it again. :D:D:D

Apart from the bodaboda guys they are always willing to assist …ata mabibi za watu