cracked windscreen.

Hajui kuongea na polisi. Plead guilty and act remorseful. Explain vile hiyo screen ilicrak tu ukiwa unadrive few minutes before you were flagged . Ambia magistrate wewe ndio sole bread winner to 4 babymommas.

2 Likes

Went to court was charged for the windshield and lack of fire extinguisher which I had. I pleaded guilty for the crack slaped with a 10k fine, not guilty on the extinguisher, released on a 10 k ksh bail. I went back to the station and had a chat with the traffic commander. He was Sorry, and we made a deal that he would withdraw the case.

1 Like

In other words, you’ve lost 10K and lots of time. Pole sana.

Na hapa ni nyinyi mnasema angepeana bribe…but since amekataa kupeana bribe…ni mtu mjinga sana. Na tunasema govt is corrupt :confused::confused::confused:

2 Likes

Am facing the same problem since noon ,