Can Kenyans Of Both Regimes Gather Enough Courage To Revolt As Tax Skyrockets?

Hakuna tax ya watu wa KK or Azimio suffering ni ile ile. Can dense Kenyans abandon their political affiliation and revolt. Ruto is coming up with new taxes everyday akiombewa na mwizi mwenzake Ezekiel and false prophet Rachael. Hiyo 16% ikitekelezwa ndio mafuta itafika Ksh260 by December. You will pray for Moi to resurrect.

IT IS TIME TO RESIST.

NATIONWIDE STRIKE.

I wish someone else other than Raila would lead it, Rao is so polarizing that KK fanboys and girls can’t see they are getting raped

Jambasi and his taxes will be end of him. Let him ascend those proposals. Kenyans have had enough of the bullshiet.

Fagget Mijinga kïpiiiiii kinene zaidi mumama zaidiiiii umekaaa hivi fuaaaaaa ukihara ukinyamba ukidunga ukinusa uvundo ukakuambia wewe na muhahe yooooooooote ya watu wenyu wewe ndiwe wa kwanza na hii stale news? Brare taktaka ghaseer imbilisi nyeusi cunt

The long suffering Wanjiku is totally unable to act due to deeply entrenched tribal divisions. Divisions deliberately created by the political class specifically to defeat unitary peoples action

Hii inataka tu slum dwellers kote nchini waanze kufuruga serikali na wakatae kurudi huko kitongoji duni mpaka 2kg packet of flour ishuke to 7kshs…that way its uncordinated and very genuine coz its uncoordinated haina figurehead…njaa ndio imetoa watu nje…yaani chaos ikuwe so vicious guva ishindwe kui contain ndio serikali itajua ni serious…hii ya kungoja kiongosi wont work.

If things remain as they are am compromising and supporting maandamano. There’s alot of nonsense in that bill that needs expunging! Not redrafting. We are flogging a dead horse; there’s nothing to give so far but brooding a thugs heaven. Tax induced inflation will send most businesses and even individuals to their deathbed. Maandamano it is for me… If anything, resisting this Finance Bill is the only sensible thing out of Azimio camp!!!

As long ni juu Raila driving it, then it won’t succeed.

Unless there arises some loaded guys who can feed the masses while they’re on the streets. Otherwise no maandamano that can be sustained more than 3 days nonstop.

Ktalk Oligarch @Wanaruona ,can you supply stone throwers with enough supplies while they’re at it?:D:D

Njaa ni wote. Sasa macho gololi. Bure kabisa Ngombe ici

The government is hellbent on taxing us to despite the economic hardships that we are already experiencing

Middle class tunafaa tujoin the protests instead of laughing here and saying ni watu wa kibera na mathare ndio wanaprotest while the rest of us it’s business as usual. Nimeona some KK Mpig akisema ati ata fuel ikiongezeka bei lpg itashuka by 10% tusijali

Will revolution/maandamano pay our debts and finance our deficit budget?

Nyanyako ndio analimanga mahindi ya 3bob? Mimi kama farmer unishangaza Sana ghasia

:D:D:D:D:D hio 7 was tongue in cheek bana…tulia.

There’s something called take home on your payslip or net revenue for companies, if doesn’t make sense maandamano or not we are doomed. When payslips are threatened sense bounds one to resist for the sake of those under their wings. If this bill passes we are doomed as a Nation; as a nation we need to take austerity measures and cut on non needful spending instead of punishing the public to a sure evonomic collapse coz the little economics in me says we are done if the bill passes as is. Shrink that budget we live within our means!

Whoever advises Ruto has lost him grace!!! Just tired with this regime.

I agree we are doomed. Nimeskia solution ya IMF ni we continue devaluing our currency and increasing bond interest rates to even past 15%. Huyo mumama mjinga wa IMF mwenye anasema hivyo bonds za country yake zinalipa 4% pekee. They want to finish us.

Mlisema politicos don’t bring food to your tables. Now they have come for the little food you have.

Some of these things about fuel prices and taxes are matters that are dictated upon African Presidents by IMF, World Bank, EU, US and other slave owners.

Saa hii Ruto anashindwa a Please nani. Slave Owners or Slaves.

Wakenya hawawezi ungana kwa mambo ya maana kwa sababu ya siasa duni.
Ningekuwa Raila ningerudi kwangu Bondo nilime shamba hapo Opoda nikingojea kifo. Wacha Wakenya wajiamulie maisha na uchumi kivyao, kwa sababu watu wengine hawatawahi jihusisha na huyo mganga kwa lolote ile.
Wakenya tuungane tulipe ushuru na tujue kwamba nchi ni moja. Na Rais ni Mh. Daktari Ruto. Huo ndio ukweli wa mambo.
Kwa sababu hamwezi jitetea, hamwezi shinikiza wawakilishi wenu wa bunge wasipitishe huo mswada, hamwezi skiza pande ingine ya kisiasa ili mpate suluhisho… Yaani hamwezi chochote.
Nyinyi ni wanyonge. Kubalini na muiname.