Saw a thread here on camping by @Riva and decided to take it up. Don’t have any previous experience in camping but all the same it’s Christmas and everything goes. So nikaweka mama and all my progeny kwa Jalopy na safari ikaanza.
I have to add that proper planning is important and saves some cash. Will add the essentials required for a proper and enjoyable camping once I’m done with the experience.
So sisi mapema at 7.30 in the AM kwa barabara, no traffic, no cops or NTSA, Mai Mahiu and the sight seeing… Google maps kwa simu.
Picha ziko hapo chini. The experience is still on… [ATTACH=full]147201[/ATTACH][ATTACH=full]147201[/ATTACH] [ATTACH=full]147202[/ATTACH] [ATTACH=full]147204[/ATTACH] [ATTACH=full]147205[/ATTACH] [ATTACH=full]147201[/ATTACH] [ATTACH=full]147202[/ATTACH] [ATTACH=full]147204[/ATTACH] [ATTACH=full]147205[/ATTACH] [ATTACH=full]147205[/ATTACH]
It’s per tent per night depending on the size of the tent. I took one for a group of 5 at 6k only. That’s the only major cost. Ingine ni pombe na food. Na raha kidogo ya watoto.
You can hop on to the next tent and kamua your crush. But seriously, most of the tents are not occupied. Some people book and don’t show up or show up later
Camping vile nimeona its how you want it and the group uko nayo. Cost ni tent tu na ngata. They give you beddings, pillows. The rest mnaeza beba sufuria na pan, unga, nyama kilo kadhaa, mboga etc and do your cooking right there. Koroga kila kitu. They even give you a jiko but you buy the charcoal.
So how can the cost cost be tabulated in such a case?