Busaa for life

I leave it here.

2 Likes

I saw Mututho say the same exact thing last week,. Busaa, changaa, muratina made the traditional way is much better

Na hizi short cuts zenye kila manufacturer anachukua huku kenya,its safer to just quit alcohol.There is fake everything from the good old Johny walker red label to black label to gordons to singleton.Niliwai uziwa singleton fake rugby sevens.Hard to tell fake ones apart from having charred lips in the morning plus crazy hangover.JW red label used to be the best whiskey for me.Could drink two 750mls spread out the whole night.The day i started drinking a 750 ml one at my usual joint and started having atingling sensation on my elbow nikajua hii lazima ni fake.The next tingling sensation i felt was at west mall nikikunywa red label ya 375ml nikajua hio ni fake.Niliwanona majamaa flani wana ng’ang’ana na jameson one litre yenye wakikaa sana bila kumwaga kwa glass colors zinaanza ku separate inakua dark kwa bottom na light colored at the top.So mse kabla amwage kwa glass anaishake shake ndio ikue uniform.I told them straight up kwani nyi ni mafala aje.Mmeuziwa jameson fake hapa badala mrudishe mcomplain pesa irudishwe mnakunywa tu sumu.
Then kukakuwa na fake tusker fake pili even fake guiness and i correlated the dumb shit i have been doing after drinking these fake stuff niliamua tu its better to quit.Nikidai dopamine highness natafta tu dem petite natomba hadi waist iniume.

4 Likes

Tengeneza fombe yako

1 Like

Hiyo busaa. How many cups do you have to consume before you get that buzz?

1 Like

Tatu tu thats like 500ml. Hapo village ukijenga jamaa soo moja ako sawa the whole evening na ataenda home akiimba…kesho anaamka kuenda shamba bila hangi. Kuna busaa sisi huletewa kutoka shamakhokho iko sawa kabisa

1 Like

And I thought I was a drunkard doing 750 ml in 2 weeks

1 Like

One gorogoro

1 Like

Not much, that is the beauty of it, it is both food and alcohol, unashiba na unalewa.

1 Like

Hakuna pombe chafu kama busaa

1 Like

Shenzi kabisa. Who called you here…

@Wakanyama busaa ni safi sana, wewe unakunywa ile ya Kithogoro.

1 Like

Yaani mweizi haiwezi isha kama mungich hajamalizwa na pombe. (@sokwemtu