Birrioneas Wanalia Buana

My water bill has not changed. It’s between $65 - $80.00/month.

Hamjawai kuwacha kuiba picha za hii nyumba ya Membley imekosa mnunuzi ? I can send you coordinates zake ukitake

Ati the new Karen.Unajua Karen vizuri wewe?

As you digest paying 80k maji,don’t forget that everyone in ktalk is a birrionare

Hata kama mimi ni birrionaire, maji siwezi lipa ksh 80k, for residential use.

Acha jamaa atumie pesa zake. Sj si yake inawenyewe

Iyo figure umetoa wapi?

Did you listen to that Lady Doctor saying Runda water is charging them between ksh 70k to 80k a monthly, that’s over $1,000.

Didn’t watch the video. Thats mega fucked up

That’s how much Runda water is charging them compared to Nairobi city, which charges them ksh 8k to 10k, which according to meis on the higher side

Nairobi ni shamba la mawe, no place to hide, hata kwa leafy greens

I pay about sh 1,500 per month for about 15 units (15,000 litres) of water to Nairobi water. So hio bill ya 70,000 is robbery by hio watu ya Runda Association.

Bill ya maji ya 70k…enyewe greed iko Kenya maze …shameless

will she survive those Cartels?

She mentioned that theres price discrimination. But on average people in Runda Estate pay 3-5x more than those who live elsewhere. Lived there for 12 years.

Hao watu kwa hizo gated community are just wannabe. Real rich niggas wako kwa 3 acre in Karen ama kwa 100acre ranch huko kitale

Mimi nalipa maji kweli? Kwangu maji ni kama hewa. Nalipa tu when admitted hosi. Roto tanks kadhaa ya rainwater harvesting and adding yet another one to lock it down, nearby river ya maji brown kama strungi yet potable iko backup. Niko set. I don’t recognise water bills. :D:D:D:D:D

Hiyo nyumba niliiona instagram 2021 banae. But Membley ni kutricky nowadays juu wanakubali 50100. Kahawa Sukari is better IMO juu ni controlled at 100100.

Maji nalipa thao na Nina jaza tanks mbili na Nina maji throughout. Hehe, ya borehole lakini. Sasa nataka nitoroke KPLC

Punguza makasiriko:D:D