Am Soo Fucking Confused! Help

I’ve made up my mind on the TV that I’d like to get. Problem is, I’m not sure whether what I’ll order is what I’ll get. I’ve made up my mind to go for TCL 32D2910s. On Jumia, they are saying its a FHD Smart TV going for 21,800. On Pigia Me there’s a certain seller stating the specs is same but amount is 19,999. But on other websites, the TV is stated as only HD and not FHD or Smart. So I’m confused, tried to get me some reviews online can’t find any that’s worthy. Sasa mnigga anaulizia kama kuna any website that has a review on the said TV that you good people could know of, ama anybody mwenye amewahi cheki the said TV anywhere or ameown atupee review. Sandeni Sana

1 Like

Enda luthuli and test manually Kama iko smart enabled before comiting your cash

hehehehe, boss hiyo TV itakufa on exactly the day 1 year warranty inaisha. Achana na chinku TVs. If you can, buy an LG TV.

3 Likes

Jumia pia huuza vitu fake: Simu kadhaa hapo ni chinku mbaya yet they don’t give af… Akina Hotwav

2 Likes

@syndicate kuja chap chap,saidia VE.

1 Like

This I can attest to, kuna woofer nlibuy uko, one year baadae, imeraruka

1 Like

Itanitake three days nifike hapo from penye niko

and if you decide to go LG, beware of fakes too.

Tafuta @incognitus and thank me later.

3 Likes

:D:D Kwani ulikuwa unasikiza power saw na mapikipiki?

7 Likes

:D:D:D that’s what people say I’m listening to nkiweka maEDM

2 Likes

Bora usikule mukombero town. Nunua any TV

3 Likes

Sasa cheki, resolution wanasema ni 1920 X 1080 na hapo kando wakaeka HD, si hiyo ni red flag already?[ATTACH=full]102501[/ATTACH]

Jumia nunua kitu haina complexity mingi kama difference ya HD na FHD, ama mediachieth na snapdragon. Watakuambia yeesss, ni ile unataka lakini ikishalanda ni kitu tofauti mbaya sana.

Walijaribu hiyo upus na mimi mara tatu nikawaita kumanyoko kwa simu.

3 Likes

Wazi VE wacha nisaidie hii mniga @Jimit

Sawa, ongea

Watsup @Jimit, let me advice you on issues za Electronics,
1.Buy an electronic machine which has its services center here in Kenya and whose spares are easy to obtain. Eg Sony, Samsung, LG, Hisense.
2.Dont go buy electronics ati because the price is way lower than the counter part. Hizi cheap chinku products will mess u up. Ati kina TCL, VITRON, MCTV achana nazo. Don’t waste ua hard earned mulla.
3.since ua yut man like i, story ya smart tv na hauna Internet connection kwa hao haileti economic sense, its better u get a digital tv which doesn’t use any decoder.
I have sold lots of tvs, laptops and home theater plus printers to many KTALK MEMBERS. Ulizia kina @Ibwit, @Philip, @ochithunder etc… @uwesmake na @Female Perspective niliwauzia condoms SJ.
Anyway talk to me i will assist you im getting the best tv.
God bless ma nigger

15 Likes

Base yako inakuwanga wapi

Fete sana, wacha nislide hapo DM tuone venye kutaenda

sande sana